Pod biało-czerwoną flagą
Pod biało-czerwoną flagą
 
Pierwszą niedzielę maja 2013 roku spędziliśmy w naszej szkole pod biało-czerwoną flagą. Gdzieżby zresztą lepiej mówić o ważnych wydarzeniach, gdzie lepiej uczyć patriotyzmu, jeśli nie pod polską flagą, przy okazji świąt narodowych? Skąd wreszcie głębiej czerpać polskości, jeśli nie z dziejów i wiary praojców?

 

Spotkaliśmy się na placu parafialnym, by uczcić majowe święta:
Dzień Flagi
Dzień Flagi
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Trzeciego Maja. Najstarsi uczniowie – Agata Koperla, Ada Potaczek-Pohlman, Sebastian Milke, Weronika Pardo i Emil Kielemoniuk ze swoimi nauczycielkami – przypomnieli genezę polskiej flagi, najważniejsze fakty na temat Polonii i
Dzień Polonii... nasze święto
Dzień Polonii... nasze święto
Polaków w świecie oraz historię końca czasów epoki stanisławowskiej, obrad Sejmu Czteroletniego oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Następnie i mali, i duzi, uczniowie i rodzice, nauczyciele wraz z Księdzem wszyscy razem powtórzyliśmy „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy.
Królową Polski Maryja
Królową Polski Maryja
Tego wiersza chętnie uczą się dzieci nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami, również w naszej szkole. Bo nawet, jeśli czasem nie wszystko znajduje dosłowne odbicie w rzeczywistości, to jednak sens utworu pozostaje zawsze ten sam: jest ślubowaniem wierności Polsce, Polsce, która choć często nie jest już krajem urodzenia, to jednak na zawsze pozostanie krajem przodków. O lwowskich ślubach Jana Kazimierza złożonych Maryi i ustanowieniu Jej Królową Polski mówił ks. Krzysztof Romanowski
Witaj, majowa jutrzenko
Witaj, majowa jutrzenko
. Zabrzmiał „Mazurek 3 Maja”, a po nim, już po zakończeniu apelu, już w nieco mniej podniosłym nastroju inne znane polskie utwory, takie jak „Żeby Polska była Polską”.

W ten sposób pokazaliśmy – nie po raz pierwszy – kim jesteśmy i co dla nas jest najważniejsze.
Pamiątkowe zdjęcie
Pamiątkowe zdjęcie
Takie lekcje patriotyzmu są niezwykle cenne. A to, co cenne warto zawsze zachować, choćby na pamiątkę. Uczyniliśmy to robiąc grupowe zdjęcia, aby widokiem dzieci i młodzieży z flagą w tle i na piersiach – bo przecież jest ona centralnym elementem w logo naszej szkoły – móc cieszyć się dłużej. Dzieci delektowały się polskimi słodyczami, rodzice kawą, która pita w niedzielny poranek, przed polską Mszą św. smakuje najlepiej.

Biało – czerwone barwy to barwy naszej tożsamości. Nie ma ona i nie może mieć żadnych innych odcieni i kolorów. W tym wypadku nie powinno być odstępstw ani przyzwolenia na nowości. To, co polskie, musi pozostać polskie! Nie dajmy sobie tego zastąpić niczym innym! Nie dajmy się namówić na żaden, nawet najpiękniejszy, różowy balonik, bo zanim się uniesie w górę, pęknie.
I nie zostanie z niego nic! A co wtedy przekażemy następnym pokoleniom?
Agata Kotowska