Tęskna, choć optymistyczna nuta przewodziła spotkaniu adwentowemu, które 6. grudnia 2014 roku, dokładnie w mikołajki miało miejsce w naszej szkole. Nie mogło więc też zabraknąć świętego Mikołaja z prezentami, na które czekali najmłodsi.
 
Wieczór rozpoczął się przedstawieniem teatralnym zatytułowanym „Wytęskniona, wymarzona, odzyskana… nasza Ojczyzna” opartym na noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”.
Aktorska obsada
Aktorska obsada
Utwór ten, choć krótki, dostarcza głębokich treści, bardzo bliskich nam, żyjącym poza granicami kraju, którzy w okresie Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia odczuwają silną potrzebę bycia „u siebie” i „wśród swoich”. Szczególnie wtedy - by powtórzyć za otwierającymi przedstawienie słowami Norwida - robi nam się tęskno. („Tęskno mi Panie” - C. K. Norwid)
W ten klimat idealnie wpisała się postać polskiego emigranta, który osiadłszy po wielu latach tułaczki na wyspie, utraci upragnioną posadę latarnika, gdyż zauroczony epopeję wielkiego polskiego wieszcza, przeniesie się do ojczyzny, ale nie dopełni swoich obowiązków i nie zapali latarni.
Główny bohater
Główny bohater
Przedstawienie, wzbogacone efektami muzycznymi, szumem morskich fal i śpiewem mew oraz dodatkowymi fragmentami poezji patriotycznej bardzo podobało się zgromadzanej widowni. Po raz kolejny okazało się, jak bardzo w naszej szkole kochamy teatr i jak wiele możliwości otwiera on przed uczniem, a talentów aktorskich przecież nam nie brakuje. Udało się nawet na ten wieczór wypożyczyć stroje z prawdziwego teatru. Oświetlana światłem reflektorów latarnia, mieniła się różnymi kolorami potęgując wrażenia. Duża, falująca nad Skawińskim
Dziś we wśnie mnie nawiedził...
Dziś we śnie mnie nawiedził...
polska flaga symbolizowała tęsknotę za ojczyzną, a anioł trzymający ją w rękach, choć milczący, zdawał się mówić: czuwam nie tylko nad Skawińskim, czuwam nad wami wszystkimi. („Dziś we śnie mnie nawiedził anioł polskiej doli...” J. Lechoń).

Rozpoczęta w ten teatralny sposób powtórka z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza uzupełniona została w drugiej części wieczoru, kiedy to, po wysłuchaniu wybranych fragmentów epopei – czytały panie nauczycielki oraz ksiądz Krzysztof – rodzice i młodzież, jak również całe rodziny mogły wziąć udział w konkursie wiedzy o Soplicowie i bohaterach wielkiej narodowej epopei. Ku radości organizatorów okazało się, że „Pan Tadeusz” cieszy się wciąż dużą sympatią, a wielu z nas doskonale pamięta i
Gratulacje i podziękowania
Gratulacje i podziękowania
potrafi powtórzyć inwokację.

Zaskakującym zebranych momentem spotkania były gratulacje złożone pani Katarzynie Kielemoniuk, która obchodzi w tym roku 20- lecie pracy w szkole. Za wytrwałą, ofiarną i sumienną pracę, zaangażowanie, ciepły stosunek do dzieci –
Zapraszamy za rok!
Zapraszamy za rok!
za to wszystko, podziękował serdecznymi słowami pani nauczycielce ksiądz Krzysztof. Dzieci recytowały wierszyki na temat swojej Pani. Była to niespodzianka, która do głębi wzruszyła Jubilatkę.

W dalszej części wieczoru młodsi uczniowie w salach na dole mieli okazję wykorzystać swoje zdolności plastyczne przy tworzeniu dekoracji adwentowych. Jednak wszyscy czekali na jeszcze jedną, ważną postać. Wreszcie dźwięk dzwonka oznajmił przybycie świętego Mikołaja. Sprawił on radość nie tylko najmłodszym. Dorośli mogli podziwiać widok poruszonych i uradowanych tą wizytą dzieci. Każde z nich czekało na upragnioną paczkę, każde też chciało być blisko Mikołaja i mieć z nim zdjęcie.

I jak tutaj nie wierzyć w świętego Mikołaja czy magię adwentowo-świątecznej aury? Jak nie cieszyć się przepięknymi polskimi tradycjami i literaturą, dostarczającą ciągle i na nowo obrazów z rodzimą, wspaniałą przeszłością? Jak nie wierzyć w to, że każdy z nas ma swojego dobrego Anioła, który czuwa i podpowiada dobre myśli?

Jeśli jeszcze nie uwierzyliście w to wszystko, a i być może nie pamiętacie, jak to było ze Skawińskim, Zosią, Tadeuszem, Telimeną czy księdzem Robakiem – przybywajcie do nas! Już dzisiaj - na następny rok szkolny - serdecznie zapraszamy!
Agata Kotowska