„Lubimy wiersze” – to hasło było myślą przewodnią edukacyjno – artystycznego spotkania, które odbyło się w naszej szkole 18 lutego br.

 

Poezja znanych i lubianych twórców min. Jana Brzechwy, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima i Jana Lechonia stała się okazją, by stanąć twarzą w twarz z publicznością i zmierzyć się nie tylko z polszczyzną, ale również z samym sobą.

O zaletach uczestnictwa w konkursach recytatorskich przekonywała wcześniej i mobilizowała do udziału dzieci i młodzież pani Jolanta Stankiewicz-Bebenek, miłośniczka poetyckiego słowa. Na zaproszenie pani Jolanty do szkoły przybyła aktorka, pani Joanna Stanecka, która udzieliła naszym uczniom ostatnich wskazówek przed oficjalnymi wystąpieniami.

Do konkursu stanęło ponad 30 uczniów w czterech grupach wiekowych. W jury zasiedli byli członkowie Rady Rodziców, państwo Anna i Arkadiusz Jagodzińscy oraz pan Paweł Hałuszczak, parafialny organista. Konkurs prowadziła, dodając uczestnikom otuchy, pani Katarzyna Kielemoniuk. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni brawami oraz pamiątkowymi dyplomami.

Główne miejsca i nagrody książkowe zdobyli:

W GRUPIE PIERWSZEJ

I miejsce - Filip Kalinowski

II miejsce (ex aequo) - Michelle Polcyn i Sebastian Polcyn

III miejsce - Amelia Szczepanik

 

W GRUPIE DRUGIEJ

I miejsce - Melania Wisowska

II miejsce (ex aequo) - Emilia Rosa i Emilia Zuber

III miejsce - Marco Walusiak

 

W GRUPIE TRZECIEJ

I miejsce - Constantin Bargatzki

II miejsce (ex aequo) - Laura-Maria Szewczyk i Antonina Karwat

III miejsce (ex aequo) - Dominika Wisowska i Jędrzej Paprocki

 

W GRUPIE CZWARTEJ

I miejsce - Anna Anioł

II miejsce - Weronika Pardo

III miejsce - Igor Czarnecki

 

Niezwykle miłym akcentem tego popołudnia były występy rodziców, którzy bawili nie tylko zgromadzoną widownię, ale również samych siebie nawzajem. Mocy nabrały słowa motta tegorocznego konkursu – widać i słychać było wyraźnie, że bardzo lubimy wiersze.

Poezja kryje w sobie nie tylko mądrość i piękno, ale również wiele zagadek. Pobudza wyobraźnię i jest ucieczką od rzeczywistości w świat uczuć i marzeń. Powiedzieć coś „między wierszami”, a potem  odczytać to, co zostało powiedziane, to nie lada sztuka.

W czasach internetu i smartfonów,  gdy często nawet zwykła codzienna komunikacja odchodzi do lamusa, gdy zdaje się, że można zadowolić się gotowym znaczkiem z programu, by wyrazić własne emocje, słowo poetyckie jawi się jak najpiękniejszy i najbardziej wartościowy obraz z najcenniejszej galerii. Warto do takiej galerii choćby od czasu do czasu zaglądać. Warto sięgać po ulubione wiersze dla dzieci, (kanon Jana Brzechwy) warto przypominać i poznawać takie utwory literackie jak tuwimowski „Tomaszów”. Warto dbać o wrażliwość zapisaną piórem przez najznakomitszych polskich twórców. I temu też miał służyć ten konkurs.

Pani Joli oraz wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu spotkania, a szczególnie Radzie Rodziców za smaczny obiad oraz wszelkie starania – serdeczne podziękowania.

Agata Kotowska